Přijato 01.04.2009
strany 1-32 (14.01.2010)
Brouci z podčeledi Scolytinae (Coleoptera: Curculionidae) na ovocných dřevinách: literární rešerše
Jana HORÁKOVÁ & Jakub HORÁK
Cílem této rešerše bylo uceleně zpracovat a utřídit informace o kůrovcovitých z podčeledi Scolytinae troficky vázaných na ovocné dřeviny pěstované v ČR. V našich podmínkách se jedná hlavně o čtyři druhy kůrovců. Dva druhy jsou z rodu Scolytus a patří mezi floeofágní (lýkožravý) hmyz. Jde o bělokaze švestkového (Scolytus mali) a b. ovocného (Scolytus rugulosus). Další dva jsou z rodu Xyleborus a patří mezi xylomycetofágní hmyz – živí se dřevem napadeným houbami. Jde o drtníka ovocného (Xyleborus dispar) a d. všežravého (Xyleborus saxeseni). Všechny tyto druhy napadají dřeviny z čeledi Rosaceae. Drtníci jsou však schopni napadat i jiné listnaté dřeviny. Práce se věnuje jejich bionomii, determinaci dle požerků, areálu výskytu, výživě a vztahu k symbiotickým houbám, jejich predátorům, parazitům ad. A to tak, aby celek popisoval ekologický vztah těchto kůrovců k dřevinám, a zároveň byl použitelný jako ucelený informativní podklad ke studiu těchto kůrovců.
Přijato 15.07.2010
strany 74-77 (11.08.2010)
Rozšíření druhu Attagenus pantherinus (Coleoptera: Dermestidae: Attageninae) v České republice
Háva Jiří
Sumarizace všech dostupných údajů o druhu Attagenus pantherinus (Ahrens, 1814) z čeledi Dermestidae podčeledi Attageninae v České republice, které se podařilo shromáždit. V minulosti byla data o tomto druhu publikována velmi málo a často se špatnou determinací, proto bylo nutno přistoupit i k revizi materiálu. K druhu byl také přiřazen stupeň ohrožení v České republice podle kategorií IUCN.
Přijato 10.11.2010
strany 121-148 (17.12.2010)
Drabčíkovití brouci (Coleoptera: Staphylinidae) PP "Na Plachtě" v Hradci Králové
Matějíček Jan & Boháč Jaroslav
Na čtyřech studovaných biotopech PP Na Plachtě (břehy rybníků, přechodové slatinné louky a bažiny, zbytky aluviálního lesa, centrální písčitá oblast) bylo během roků 1995 - 2005 zjištěno 216 druhů drabčíků. Byla provedena analýza společenstev v jednotlivých biotopech. Jako nejcennější biotop pro společenstva drabčíků se jeví přechodové a slatinné louky a bažiny a břehy rybníků s nejvyšším počtem stenotopních vzácných a ohrožených druhů. Menší zastoupení stenotopních a ohrožených druhů bylo zjištěno ve zbytcích aluviálních lesů a v centrální písčité oblasti.
Přijato 18.11.2010
strany 149-151 (21.12.2010)
Nové údaje o rozšíření druhu Tilloidea unifasciata (Coleoptera: Cleridae: Tillinae) v Čechách.
Zýka Miroslav
Pro druh Tilloidea unifasciata (Fabricius, 1787) bylo z Čech publikováno minimum konkrétních údajů. Druh byl uváděn z Polabí, což je doloženo dalšími konkrétními údaji, mimo to jsou uvedeny i údaje z Pojizeří, Křivoklátska a Třeboňska. K podrobnějšímu poznání rozšíření druhu v Čechách je zapotřebí dalších údajů, proto autor žádá případné nálezce o jejich poskytnutí.